- Szczegóły
- Kategoria: Zamki i Pałace
- Utworzono:
Pałac Tarłów w Podzamczu Piekoszowskim został wybudowany w drugiej połowie XVII wieku przez wojewodę lubelskiego Aleksandra Tarło, a zaprojektowany przez włoskiego architekta Tomasa Pacino, projektanta Pałacu Biskupów Krakowskich w Kielcach, co na pierwszy rzut oka widać. Jeden z przekazów mówi, że wojewoda zbudował pałac dla swojej żony Anny Czartoryskiej, druga zaś, że miał to być pstryczek w nos biskupa krakowskiego Jakuba Zadzika, który odmówił wizyty...
- Szczegóły
- Kategoria: Zamki i Pałace
- Utworzono:
W XI w. na wzgórzu oblanym wodami Wisły został usytuowany drewniany zamek grodowy. W 1138 r. na mocy testamentu Bolesława Krzywoustego Sandomierz stał się stolicą księstwa dzielnicowego a zamek awansował na stałą rezydencję książęcą zamieszkiwaną m.in. przez Henryka Sandomierskiego, Kazimierza Sprawiedliwego, Leszka Białego, Bolesława Wstydliwego i Leszka Czarnego, oraz kobiety z kręgu sandomierskich Piastów: Helenę, Grzymisławę, Salomee, Kingę i Gryfinę.
- Szczegóły
- Kategoria: Zamki i Pałace
- Utworzono:
Historia Pałacu w Kurozwękach zaczęła się w drugiej połowie XIV wieku, kiedy to staraniem Dobiesława z Chodowa zbudowano przy brzegu rzeki Czarnej, zamek w postaci kamiennego muru z drewnianą zabudową wewnętrzną. Wkrótce w południowej części dziedzińca, dobudowano czworoboczną, czterokondygnacyjną wieżę, która pełniła funkcję strażniczo-mieszkalną.
- Szczegóły
- Kategoria: Zamki i Pałace
- Utworzono:
Pierwszy drewniany zamek w Bodzentynie został zbudowany przez założyciela miasta, biskupa Bodzęta. Zamek drewniany szybko uległ zniszczeniu, a w jego miejsce został zbudowany murowany zamek gotycki, który stanowił lokalną rezydencję biskupów krakowskich. Zamek ten został zbudowany przed rokiem 1380 przez biskupa Floriana z Morska.
- Szczegóły
- Kategoria: Zamki i Pałace
- Utworzono:
Powszechnie używana nazwa "pałac" nie odzwierciedla rzeczywistości, ponieważ obiekt był zakładem metalowym, który uległ zniszczeniu podczas powodzi. W roku 1868 zakłady kupił Robert Hutt, który odsprzedał je Niemcowi o nazwisku Neuman. Neuman dobudował do zakładów piętrową kamienicę. Po jego śmierci majątek przeszedł w ręce jego zięcia Mikołaja Schoenberga, od którego nazwiska pochodzi dzisiejsza nazwa.
- Szczegóły
- Kategoria: Zamki i Pałace
- Utworzono:
Ruiny zamku w Chęcinach są jednym z najlepiej znanych zabytków województwa świętokrzyskiego. Przyczyniło się do tego również jego położenie przy drodze krajowej nr 7. Codziennie tysiące kierowców może podziwiać ich widok. Ale to nie położenie stanowi o sławie zamku lecz głównie jego historia.
Zamek został zbudowany za czasów panowania Władysława Łokietka na przełomie XIII i XIV wieku.
- Szczegóły
- Kategoria: Zamki i Pałace
- Utworzono:
Ruiny zamku Krzyżtopór w Ujeździe należą do największych atrakcji Ziemi Świętokrzyskiej. Podobno jest to pałac, a nazywany jest zamkiem prawdopodobnie ze względu na właściwości obronne. Zamek pochodzi z pierwszej połowy siedemnastego wieku (budowany w latach 1627-1664) i został zbudowany przez Krzysztofa Ossolińskiego. Swoją nazwę wziął od charakterystycznych ozdób bramy wjazdowej - krzyża i topora.