Lokalizacja:
Krynki, ul. Kościelna 16, gmina Brody, powiat starachowicki, woj. świętokrzyskie. GPS: 51.014762°N, 21.206797°E

 

W XIV wieku, z inicjatywy biskupa krakowskiego Bodzenty, wybudowano w Krynkach kościół z drewna modrzewiowego. Po prawie czterech wiekach drewniany kościół został rozebrany ze względu na zły stan techniczny. W jego miejsce w latach 1724-27 wybudowano nową, murowaną świątynię pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, dobudowując ją do istniejącej od 1694 roku murowanej kaplicy. Fundatorem kościoła był Mikołaj Zacharski, dzierżawca Kuźnic Brodzkich. Nowa świątynia została wybudowana w stylu barokowym z miejscowego piaskowca. Świątynia usytuowana na planie krzyża składa się z nawy głównej, kaplic bocznych oraz prezbiterium, przy którym znajduje się zakrystia oraz skarbczyk. Na dachu świątyni widnieje barokowa wieżyczka z dzwonem sygnaturką. Oprócz walorów architektonicznych kosciół w Krynkach może się poszczycić długą listą zabytków ruchomych obejmującą obrazy, rzeźby oraz wyposażenie kościoła. W ogrodzenie kościoła wkomponowana jest modrzewiowa brama z dzwonnicami pochodząca z 1779 roku, która jest zabytkiem architektury drewnianej.

Obok kościoła przebiegają dwa szlaki turystyczne: zielony szlak pieszy z Rudy do tamy w Brodach oraz czerwony szlak pieszy z Kałkowa do Skarżyska-Kamiennej.

 

Galeria - Kościół p.w. Wniebowzięcia NMP w Krynkach

 krynki kosciol wnmp 01

krynki kosciol wnmp 02

krynki kosciol wnmp 03

Barokowa figura Św. Stanisława Biskupa.

krynki kosciol wnmp 04

Modrzewiowa Brama - dzwonnice z 1779 roku. Zabytek architektury drewnianej.

krynki kosciol wnmp 05

krynki kosciol wnmp 06

Nawa główna.

krynki kosciol wnmp 07

krynki kosciol wnmp 08

Ołtarz główny z 1812 roku z późnobarokowym obrazem Wniebowzięcia NMP. Po bokach rzeźby świętych Piotra i Pawła z 1871 roku.

krynki kosciol wnmp 09

Barokowy ołtarz z początku XVIII wieku w kaplicy północnej. W centrum obrazy "Św. Antoni adorujący Matkę Bożą z Dzieciątkiem" oraz "Święta Rodzina". Po bokach rzeźby św Wojćiecha i św Stanisława.

krynki kosciol wnmp 10

Kaplica południowa z ołtarzem z początku XX wieku.

krynki kosciol wnmp 11

Ambona z XVIII wieku.

krynki kosciol wnmp 12

krynki kosciol wnmp 13

krynki kosciol wnmp 14

Chór z organami z 1900 roku.

krynki kosciol wnmp 15

"Ściana pamięci" w ogrodzeniu kościoła.

krynki kosciol wnmp 16

krynki kosciol wnmp 17

krynki kosciol wnmp 18

 

1500 Pozostało znaków