Lokalizacja:
Kielce, dzielnica Białogon, ul Fabryczna 1, gmina Kielce, powiat kielecki, woj. świętokrzyskie

GPS: 50.854675°N, 20.553065°EOpis:

Kościół w Białogonie powstał staraniem lokalnej społeczności. Komitet budowy kaplicy powstał w 1916 roku z inicjatywy właściciela białogońskich zakładów metalowych. Budowa kościoła rozpoczęła się w 1917 roku w centrum osiedla robotniczego, a zakończyła w roku następnym. Parafię erygował bp August Łosiński 17 kwietnia 1918 roku. Projekt kościoła nawiązujący do stylu zakopiańskiego, choć noszący w planie wyraźne ślady typowego dla Kielc układu funkcjonalnego drewnianych kaplic wykonał „architekt fabryczny" Mateusz Galas. W roku 1960 z inicjatywy proboszcza ks. Franciszka Sieradzkiego, zbudowano osobną dzwonnicę, w której umieszczono dzwon .Aleksander".
Podczas remontu przeprowadzonego ok. roku 1972 wymieniono w kościele stropy; a w połowie lat 80-tych zastąpiono większość podłóg marmurową posadzką. Kościół zbudowany jest w konstrukcji zrębowej z prezbiterium skierowanym na północny wschód.

Niestety z powodu budowy nowego kościoła, stary jest zwykle zamknięty. Nie można wejść nawet na plac nie mówiąc o wnętrzu kościoła.

Kościół leży na "Szlaku Architektury Drewnianej" oraz przy czerwonym szlaku pieszym Karczówka - Chęciny.

 

* Rys historyczny na podstawie tablicy informacyjnej przy kościele.

 

Galeria - Kościół Przemienienia Pańskiego w Białogonie

 

 bialogon kosciol przemienienia panskiego 01

bialogon kosciol przemienienia panskiego 02

bialogon kosciol przemienienia panskiego 03

bialogon kosciol przemienienia panskiego 04

bialogon kosciol przemienienia panskiego 05

bialogon kosciol przemienienia panskiego 06

bialogon kosciol przemienienia panskiego 07

 

Iwona
Ciekawy artykuł. Chętnie zobaczę ten kościół, uwielbiam takie klimaty. Tego lata całkiem przypadkiem podczas wyprawy rowerowej do Iłży trafiłam na kościół w Bardzicach, całkiem niedaleko Radomia...gorąco polecam cały kompleks. Spędziłam tam dwie godziny, włącznie z udziałem we mszy św na której było zaledwie 7 osób...niesamowity klimat. Polecam!
1

1500 Pozostało znaków