Lokalizacja:
Czarna 57, gmina Stąporków powiat konecki, woj. świętokrzyskie
GPS: 51.141699°N, 20.519236°E
Opis:
Sanktuarium położone jest w miejscowości Czarna, nad rzeką Czarną, w powiecie koneckim, w gminie Stąporków. Kult Matki Bożej Czarneckiej zapoczątkowany został na przełomie XVI i XVII wieku. Jak głosi tradycja, Maryja objawiła się tutaj na krzaku jałowca robotnikom pracującym przy wypalaniu węgla drzewnego i wytopie rudy żelaza. Okoliczni mieszkańcy wybudowali w tym miejscu drewnianą kaplicę i umieścili w niej obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem, którego pochodzenie do dziś nie jest znane.
Słynący łaskami obraz przyciągał coraz większe rzesze pielgrzymów. Pierwszy murowany kościół został wzniesiony w 1764 r., dzięki staraniom hrabiny Izabeli z Humieckich Małachowskiej, wdowy po kanclerzu wielkim koronnym Janie Małachowskim, dożywotniej dziedziczki dóbr Końskie. Kościół początkowo nie miał też stałego duszpasterza, a nabożeństwa, w tym liczne odpustowe, odprawiali księża z Końskich. W 1887 roku, przy kościele zamieszkał ksiądz (do tej pory dojeżdżali księża z Końskich).
Na początku XX wieku, w 1911 roku rozpoczęto budowę nowego kościoła, która przerwana podczas I WŚ, kontynuowana była po jej zakończeniu. W roku 1919 biskup sandomierski utworzył w Czarnej parafię pod wezwaniem Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny. Nowa świątynia została konsekrowana w 1930 roku, a w jej prezbiterium umieszczono Cudowny Obraz Pani Czarneckiej.
W roku 1963 kościół został podniesiony do rangi sanktuarium.
5 września 1999 roku, odbyła się koronacja cudownego obrazu oraz nadanie tytułu Matki Bożej Wychowawczyni. Koronacji dokonał Prymas Polski, kardynał Józef Glemp.
Galeria
Dziękuję za wpis i pozdrawiam.
Pozdrawiam
Pozdrawiam
Regulamin
Moje komentarze