Lokalizacja:
Kielce. ul. Zamkowa 5, gmina Kielce, powiat kielecki, woj. świętokrzyskie, GPS: 50.868047°N, 20.625410°N
internet: muzeumhammonda.pl
Jedyna taka kolekcja na świecie: 61 modeli organów, głośniki Leslie, 27 modeli zegarów, stolik do brydża... Tak zachęca nas do zwiedzania ulotka muzeum Hammonda w Kielcach. Nie widziałem światowych kolekcji, ale nasza kielecka jest naprawdę imponująca i zachęcam, żeby ją zobaczyć. Muzeum powstało w 2017 roku z inicjatywy kolekcjonera Pawła Wawrzeńczyka i miasta Kielce. Muzeum najlepiej zwiedzać z przewodnikiem, który nie tylko opowie wiele ciekawostek, ale również fachowo zaprezentuje brzmienie kultowego instrumentu.
Urodzony w 1895 roku Laurens Hammond nie był muzykiem jak myśli wielu ludzi, ale genialnym inżynierem i wynalazcą. Choć znany jest z organów, to w mojej opinii inne jego wynalazki były znacznie ważniejsze dla ludzkości. Już jako piętnastolatek opatentował automatyczną skrzynię biegów, a wieku szesnastu lat ukończył studia, uzyskując tytuł inżyniera mechanika! W 1920 roku Hammond zaprojektował silnik synchroniczny, który zastosowany w zegarze doprowadził do powstania firmy Hammond Clock Company. Pierwsze organy skonstruował i opatentował w 1934 roku, podobno na życzenie swojego przyjaciela, który jako organista narzekał na niemożność ćwiczenia gry bez jeżdżenia do odległego kościoła. Organów oczywiście nie kupił, bo były bardzo drogie, ale przyczynił się do powstania legendy. Podczas II wojny światowej Hammond współpracował z wojskiem, konstruując m.in. żyroskopy do łodzi podwodnych czy mechanizmy do samonaprowadzających się pocisków. Zmarł w wieku 78 lat z ponad dziewięćdziesięcioma patentami na koncie.
Galeria - Muzeum Hammonda
Zegary elektryczne napędzane silnikiem synchronicznym.
Model "A" - pierwsze organy przeznaczone do masowej produkcji w latach 1935-38. Kosztowały niebagatelne na tamte czasy 1193$.
Inżynierskie porno... ;-)
Model B-3 - uważany przez wielu za najlepszy produkt firmy Hammond Company. Produkowany w latach 1955-74.
Model Colonnade - tranzystorowe organy z lat 1979-82 z głosami elektronicznymi, modułem smyczków i orkiestry dętej.
Istrumenty miały być również piękne.
Model Grandee z lat 1975-76.
Model Elegante 1980-81 - flagowe organy z lat 80-tych posiadające wszystkie możliwe moduły. Moduł wibrata, pogłosu, perkusji, orkiestry smyczkowej, auto akordowy, auto-vari, pro foot oraz wbudowane nagłośnienie Leslie.
Wbudowane studio nagraniowe...
Model S-6 Chord (1953-63) - pierwsze organy akordowe, prekursor dzisiejszych keyboard-ów.
W muzem znajduje się kilka sal poświęconych polskim wybitnym muzykom.
Genialne zdjęcie na ścianie - autor: Filip Błażejowski
Organy Hammonda w najlepszym możliwym towarzystwie... czyli z głośnikiem Leslie. Głośnik został skonstruowany przez Donalda Leslie specjalnie dla organów Hammonda, które oczywiście posiadały własny głośnik, ale pełnię możliwości osiągały dopiero z głośnikiem Leslie. Najważniejszą zaletą głośnika Leslie było "mechaniczne" wibrato w odróżnieniu od elektronicznego dostępnego w samych organach. Efekt wibrata uzyskiwany dzięki obrotowym głośnikom, które wirując, wywoływały zjawisko Dopplera, czyli pozorną zmianę wysokości dźwięku podczas zmiany odległości źródła dźwięku od ucha słuchacza.
Głośnik obrotowy Leslie
Sala Andrzeja Zielińskiego
Dwa obrazki jakby ktoś chciałby sam sobie zbudować...
Regulamin
Moje komentarze