Lokalizacja:
Sandomierz, ul. Dugosza 9, gmina Sandomierz, powiat sandomierski, woj. świętokrzyskie GPS: 50.676901°N, 21.750641°E
Internet: www.domdlugosza.sandomierz.org
Opis:
Inicjatorami Muzeum Diecezjalnego byli ks. Józef Rokoszny i ks. Jan Wiśniewski, którzy w czasach zaborów gromadzili pamiątki przeszłości, aby uchronić je przed zapomnieniem i zniszczeniem. W 1902 r. ks. Rokoszny zwrócił się do kapituły katedralnej z inicjatywą utworzenia muzeum diecezjalnego. Pierwsze zbiory gromadzono w katedralnym kapitularzu, a później w dawnym klasztorze sióstr benedyktynek w Sandomierzu, który po kasacie w 1903 r. został przejęty przez Seminarium Duchowne.
Obecnie Muzeum Diecezjalne znajduje się w gotyckim budynku wzniesionym z 1476 roku. Fundatorem domu był historyk, ksiądz kanonik Jan Długosz. Dom został wzniesiony na potrzeby księży mansjonarzy, którzy pełnili posługę w kolegiacie sandomierskiej. Po wielu latach zaniedbań, decyzją biskupa sandomierskiego ks. Włodzimierza Jasińskiego, Dom Długosza został wyremontowany w 1934 roku. Zbiory muzealne zgromadzone w seminarium duchownym zostały przeniesione do Domu Długosza w roku 1936. Uroczyste otwarcie muzeum odbyło się 26.X.1937 roku za urzędowania bpa Jana Kantego Lorka.
W muzeum zgromadzono bogate zbiory związane z historią kościoła w Sandomierzu i Ziemi Sandomierskiej.
Galeria - Muzeum Diecezjalne "Dom Długosza" w Sandomierzu
Dom Długosza wzniesiony w 1476 roku.
Matka Boska z Dzieciątkiem z Goźlic, 1 połowa XIII w.
Zamek z kluczem z 1705 r. z zakrystii kościoła Bernardynów w Radomiu.
Relikwiarz drzewa Krzyża Świętego. Warsztat górnoreński, przed 1343 r. Puszka na relikwie i podstawa: Kraków ok. 1470-80 r.
Rękawiczki św. Jadwigi królowej Polski. Rękawiczki są tak cienkie, że mieszczą się w pozłacanych łupinach orzechów.
Zbiór fajek i tabakierek.
Bułeczka Warszawska z XiX wieku (większa) oraz bułeczka z czasów oblężenia Sandomierza przez Szwedów w 1656 r. (mniejsza).
Zegar kominkowy, Austria, 1830-40. Drewno fornirowane, alabaster, masa perłowa, mosiądz.
Półmisek fajansowy, dekoracja drukowana. Ćmielów, 1860-80 r.
Fragmenty pomnika "cara oswobodziciela" wzniesionego w 1865 r. przez władze rosyjskie na pamiątkę uwłaszczenia chłopów. Pomnik rozebrano po 1928 r.
Regulamin
Moje komentarze