Lokalizacja:
Wąchock, Uroczysko Wykus, powiat starachowicki, woj. świętokrzyskie
Termin:
Impreza odbywa się w czerwcu, data tegorocznej to 15-17.06.2012
Opis:
W dniach 15-17 czerwca odbył się cykl imprez pod nazwą Uroczystości Partyzanckie w Wąchocku i na Wykusie 2012. Oprócz wspomnianych miejsc, impreza gościła jeszcze w Kielcach, gdzie 15 czerwca w KW Policji odbył się panel historyczny „Jan Piwnik 'Ponury' – Polak, obywatel, patriota”. W sobotę 16 czerwca, uroczystości przeniosły się na Uroczysko Wykus, z wyjątkiem spotkania środowiska partyzanckiego, które odbyło się w Domu Kultury w Wąchocku. W ostatnim dniu, w niedzielę 17 czerwca, uroczystości odbywały się w Opactwie Cysterskim i na rynku w Wąchocku. Niestety nie mogliśmy wziąć udziału we wszystkich wydarzeniach, ale udało nam się odwiedzić Uroczysko Wykus podczas sobotnich uroczystości.
Dzień na Wykusie zaczął się "Rodzinnym biwakiem partyzanckim", choć to może zbyt szumna nazwa. Na pewno biwak mieli harcerze, których namioty zauważyliśmy zaraz po przybyciu na miejsce. Oprócz obozowiska harcerzy, na polanie znajdowała się kantyna, gdzie można było kupić kawałek pysznego, domowego ciasta, pieczonego własnoręcznie przez harcerki ze skarżyskiego ZHR (być może to nie jedyny oddział harcerzy, ale o tym akurat wiem). W kantynie można było również kupić okolicznościowe pamiątki. Na polance można było znaleźć stoiska z wydawnictwami głównie historycznymi, ale nie tylko. Był tam też namiot Muzeum Orła Białego, w którym prezentowano kilka okazów broni z okresu II Wojny Światowej, co było świetną okazją na pamiątkowe zdjęcie "a la partyzant".
Jako że to biwak rodzinny, nie brakowało na nim dzieci (co bardzo cieszy). Harcerze zabawiali dzieci organizując różne zabawy zręcznościowe jak rzut szyszką do celu itp. W międzyczasie trwały przygotowania do uroczystości przy pomniku, a na polanie przy drodze zbierało się coraz więcej gości, w tym ci najważniejsi - Partyzanci, Żołnierze A.K. i Szarych Szeregów.
Uroczystości przy pomniku rozpoczęły się od występów artystycznych. Wystąpił zespół "Leśne Echa", Artur Biniek (co za głos) oraz Orkiestra Młodzieżowa z Bodzentyna.
Po występach artystycznych nastąpiło wprowadzenie pocztów sztandarowych, wciągnięcie flagi na maszt, i przemówienie powitalne, które wygłosił porucznik Zdzisław Rachtan ps "Halny". Następnie uroczysta msza polowa, a po niej wręczenie odznaczeń. Odznaczony został Naczelnik Wydziału Kryminalnego Komendy Miejskiej Policji w Kielcach podkom. Piotr Janik, wojewoda świętokrzyski Bożentyna Pałka-Koruba oraz marszałek województwa Adam Jarubas.
Oficjalne uroczystości zakończyły się złożeniem kwiatów pod pomnikiem i grobem mjr Eugeniusza Gedymina Kaszyńskiego 'Nurta'. Kwiaty składali między innymi delegacje władz województwa, przedstawiciele sejmu, KW Policji, Żołnierze A.K z Radomia, Żołnierze Szarych Szeregów z Warszawy, władze Skarżyska Kamiennej.
Po wyprowadzeniu pocztów sztandarowych i zakończeniu oficjalnych uroczystości atmosfera uległa rozluźnieniu. Dawni towarzysze broni ucinali sobie pogawędki, chwalili się sobie nawzajem zdjęciami wnuków albo i prawnuków. Tryskali dowcipem jak w zasłyszanym dialogu:
- nie wiesz gdzie jest ....... (tu padło imię, którego nie pamiętam)
- pewnie skoczył do lasu trochę powojować....
Gdy już prawie wszyscy opuścili polanę, harcerze rozpoczęli spotkanie przy ognisku. Gościem na tym spotkaniu była Pani Matylda Stambuldzys ps "Matylda", sanitariuszka z oddziału "Nurta". W krótkiej rozmowie z harcerzami zwróciła uwagę na przyszłość naszej Ojczyzny, która jest zależna od obecnej młodzieży. Zwróciła uwagę na konieczność nauki, na szanowanie tradycji, historii i religii.
Potem było już tylko słychać pieśń harcerską...
Galeria
Dobrze , że takie imprezy okolicznościowe są organizowane, mogłoby być trochę więcej ludzi.
Regulamin
Moje komentarze