Masowe aresztowania rozpoczęły się 28 lutego 1940 roku. Objęły one kadrę Państwowej Fabryki Amunicji, oficerów rezerwy, nauczycieli, członków P.O.W., Związku Strzeleckiego i ZHP. Na tymczasowe więzienie zamieniono jedną ze skarżyskich szkół. Z niej wywożono aresztowanych na Bór i rozstrzeliwano.
Najmłodsi wśród zamordowanych to 14. letni Karol Kuźniar, 18. letni Witold Ergietowski. Mord na Borze był pierwszą eksterminacją polskiej inteligencji w naszym regionie. 61 spośród aresztowanych osób przewieziono do Radomia, z czego część stracono. Innych wywieziono do obozu koncentracyjnego, a pozostałych zwolniono.
Niemcy dali tej operacji nazwę "Akcja Skarżysko". Jednym z jej celów było sterroryzowanie pracowników Państwowej Fabryki Broni, w której produkowano amunicję na potrzeby Wermachtu.
W dniu 17 lutego 2013 odbyły się uroczystości upamiętniające 73 rocznicę niemieckiego mordu na Polskich Patriotach na Borze. Uroczystości rozpoczęły się od mszy w intencji ofiar, odprawionej w kościele parafialnym MBNP na Borze. Patriotyczne kazanie wygłosił o. Tomasz CSsR (Redemptorysta). Po mszy świętej uroczystości były kontynuowane przy mogile w pobliskim lesie.
Na uroczystościach obecni byli parlamentarzyści: Marzena Okła-Drewnowicz, Maria Zuba i Andrzej Bętkowski. Obecne były władze powiatu na czele ze starostą Michałem Jędrysem, prezydent Skarżyska Kamiennej Roman Wojcieszek wraz z zastępcami oraz przedstawiciele rady miejskiej. Wśród obecnych byli również przedstawiciele gminy Bliżyn, Straży Miejskiej, Straży Pożarnej, szkół oraz zakładów pracy. W uroczystościach uczestniczyło kilkudziesięciu mieszkańców Skarżyska i okolic oraz ci najważniejsi - kombatanci.
Po odegraniu przez orkiestrę dętą hymnu państwowego odmówiono modlitwę za poległych, młodzież wyrecytowała wiersz napisany przez jedną ze skarżyskich nauczycielek, a politycy wygłosili okolicznościowe przemówienia. Następnie złożono wieńce pod pomnikiem i odśpiewano rotę.
Po uroczystościach każdy mógł się posilić i ogrzać przy ognisku.
Galeria
Regulamin
Moje komentarze