Wzorem lat poprzednich Muzeum Narodowe w Kielcach wraz z Polskim Radiem Kielce i Fundacją "Amadeusz", zorganizowało wakacyjny cykl koncertów "Chopinowskie Inspiracje". Podczas plenerowych koncertów odbywających się w ogrodzie włoskim dawnego Pałacu Biskupów krakowskich, chętni mogą posłuchać muzyki samego Fryderyka Chopina jak i innych wybitnych mistrzów. Organizatorzy zaprosili znanych artystów z Polski i zagranicy, w tym oczywiście pianistów, flecistów i wokalistów.

Podczas naszej wizyty mieliśmy przyjemność słuchać gry ukraińsko-mołdawskiego małżeństwa Aliny Andriuti-Schemchuk i Ivana Schemchuka, którzy wykonali utwory Fryderyka Chopina, Stanisława Moniuszki, Maurycego Moszkowskiego oraz Mourica Ravela. Artyści zabrali nas w świat sztuki wyższej, gdzie przetrzymali nas dobrą godzinę, za co im serdecznie dziękujemy.

Niestety nie obyło się bez niesmaku za sprawą pani prowadzącej koncert, która poza myleniem nazwisk i tytułów utworów, jak to bywa w instytucjach publicznych, wykazała się dużą czołobitnością w kierunku zwierzchności. Podczas powitania bardzo mocno podkreślała obecność "znaczących" gości w osobach dyrektorów, prezesów i polityków, co oczywiście nie dziwi. Zapędziła się jednak i powiedziała: "poza gośćmi znaczącymi witam również tych nieznaczących..." po czym zorientowała się, że popełniła faux pas i próbowała wybrnąć, mówiąc coś w rodzaju "ale tu są sami znaczący goście, bo wszyscy słuchamy muzyki...". Już w trakcie koncertu nie omieszkała powitać spóźnionego wiceministra...

Niemniej jednak minusy nie przysłoniły plusów imprezy, więc ją szczerze polecam — jeszcze kilka koncertów przed nami.

 

 chopinowskie inspiracje 2023 01

chopinowskie inspiracje 2023 02

chopinowskie inspiracje 2023 03

chopinowskie inspiracje 2023 04

chopinowskie inspiracje 2023 05

chopinowskie inspiracje 2023 06

chopinowskie inspiracje 2023 07

chopinowskie inspiracje 2023 08

chopinowskie inspiracje 2023 09

chopinowskie inspiracje 2023 10

 

1500 Pozostało znaków