­

mojeSwietokrzyskie.pl

Przebieg:
(szlak niebieski) Nowa Słupia - Łysiec (Łysa Góra) - Klasztor Oblatów (Relikwii Krzyża Świętego) - Taras widokowy - (szlak czerwony) Trzcianka - Nowa Słupia

 

Start: Nowa Słupia, ul. Świętokrzyska, GPS: 50.860224°N, 21.078194°E

 

Informacje praktyczne:
- długość trasy ok 9 km
- czas przejścia około 3 godzin - trasa krótka ale bogata w atrakcje, które warto zwiedzić
- szlak dobrze oznaczony
- szlak łatwy
- w weekendy szlak odwiedza dość dużo osób. W niedzielę przyjeżdża dużo wiernych na msze święte do klasztoru. Żeby móc spokojnie zrobić zdjęcia na szczycie czy choćby posiedzieć w samotności, wycieczkę trzeba rozpocząć najpóźniej o godzinie 7.00.
- parking w Nowej Słupi płatny, w weekendy może brakować miejsca również na nim

 

Opis:
Na miejscu startu wycieczki czeka na nas dość duży parking - niestety płatny. Jeśli wybieramy się tam w weekend i chcemy skorzystać z tego parkingu to musimy pojawić się tam dość wcześnie - jak inni jedzą jeszcze śniadanko. Oprócz biletu do ŚPN możemy kupić tu drobne pamiątki sprzedawane na kilku straganach. Samo podejście na Święty Krzyż nie stanowi dużego wyzwania, mamy więc czas i sposobność cieszyć się widokiem Puszczy Jodłowej jaki i jej odgłosami (pod warunkiem, że wyruszyliśmy w drogę wcześnie rano i nikt nam nie przeszkadza). Będąc na szczycie koniecznie należy zwiedzić klasztor wraz katakumbami, gdzie podobno spoczywa książę Jeremi Wiśniowiecki (podobno ponieważ wielu naukowców ma wątpliwości czy to właśnie on). Godne uwagi jest również Muzeum Przyrodnicze ŚPN, niestety obecnie nieczynne z powodu zmiany ekspozycji. Koniecznie należy odwiedzić taras widokowy, z którego można nacieszyć oczy pięknymi widokami na okoliczne wsie, Chełmową Górę czy w końcu Płaskowyż Suchedniowski. Po zwiedzeniu atrakcji Łysej Góry (594 m n.p.m.) schodzimy ze szlaku niebieskiego na szlak czerwony w kierunku Trzcianki. Ten odcinek trasy znajduje się w całości w puszczy. Niestety przez resztę wycieczki (Trzcianka - Nowa Słupia) musimy zadowolić się asfaltem. Nieprzyjemności związane z ruchem drogowym złagodzi piękna panorama Pasma Jeleniowskiego Gór Świętokrzyskich.

 

Galeria (kliknij aby powiększyć)

Warto zobaczyć

 

 

Ostatnie komentarze

Zenobiusz Wahadło
5 miesięcy 16 dni

Byłem w Rio, byłem w Bajo, byłem nawet na Hawajo, wszystko c... :) Nie ma jak Góry Świętokrzyskie :)

mojeSwietokrzyskie.pl
6 miesięcy 2 dni

Zwierzęta nadal są wypchane... :-) Pozdrawiam

Ania
6 miesięcy 4 dni

Po przeczytaniu tego wpisu uświadomiłam sobie, ze zwiedzałam to muzeum w latach licealnych. A potem wcale. Pamiętam, jak

 
 

© 2011 - 2017   mojeSwietokrzyskie.pl

Wszystkie materiały zamieszczone na stronie mojeSwietokrzyskie.pl stanowią wyłączną własność Wortalu lub osób współpracujących. Zabrania się kopiowania, w jakiejkolwiek formie, treści i zdjęć zamieszczonych na stronie bez pisemnej zgody Wortalu.

­