Przebieg:

Suchedniów PKP (0 km) - Rezerwat Dalejów (9 km)

Informacje praktyczne:

  • długość trasy: 9 km
  • czas przejścia: 2 h
  • stopień trudności: trasa bardzo łatwa
  • trasa źle oznaczona


Opis:

Patrząc na mapę, szlak może się wydawać mało interesujący. Ot zwykły szlak: krótki, prosty, biegnący albo asfaltem albo szerokimi, szutrowymi drogami. Żadnych utrudnień terenowych czy atrakcji turystycznych. Na szczęście szlak okazał się bardziej interesujący niż mi się na początku wydawało.

Ruszając z dworca PKP w Suchedniowie wchodzimy w ulicę Bugaj i kierujemy się na zachód. Oznaczeń w okolicy dworca nie znalazłem, więc warto mieć mapę pod ręką. Brak oznaczeń da o sobie znać jeszcze kilka razy. Przed skrętem w ulicę Bodzentyńską, warto zejść na chwilę ze szlaku i odwiedzić kościół p.w. Św. Andrzeja Apostoła.

Przechodzimy nad trasą S7 i ulicą Zagórską opuszczamy Suchedniów. Na początku lasu znajduje się Leśna Klasa oraz Leśna Ścieżka Dydaktyczna, do których warto przyjechać np. na niedzielny spacer.

Przez las idziemy szerokimi drogami, na szczęście trochę pofalowanymi. Wzniesienia Suchedniowsko-Oblęgorskiego Paku Krajobrazowego potrafią trochę przyśpieszyć nam oddech, przez co przypominają, że jest to jednak szlak turystyczny, a nie spacer po centrum handlowym.

Mniej więcej na 6 kilometrze, szlak krzyżuje się z drogami, z których jedna prowadzi do Skarżyska. Oznaczenie nakazujące skręt w prawo, kieruje właśnie na tą drogę. Należy wejść jednak w drogę "środkową". Za tym skrzyżowaniem znalazłem jeszcze tylko jedno czy dwa oznaczenia. Do końca trzeba iść wg mapy, co nie jest trudne, bo droga jest prosta.

Niedaleko prze końcem szlaku znajduje się grób Władysława Wasilewskiego ps. "Oset". Niecały kilometr dalej, przy Rezerwacie Dalejów, znajduje się koniec szlaku. Nie znajdziemy tam co prawda oznaczenia końca szlaku, ale mapa tak mówi, to wierzyć trzeba...

Szlak przebyty ale do cywilizacji daleko, a jakoś do niej trzeba wrócić. Jak przystało na czarny szlak, doprowadził nas do innego szlaku: zielonego, którym możemy iść do Bliżyna lub Zagnańska, i czerwonego - nowego szlaku piekielnego. Od siebie polecam szlak zielony, który przebiega przez Bramę Piekielną i Pieło Dalejowskie.

 


Galeria

 szlak czarny suchedniow dalejow 01

szlak czarny suchedniow dalejow 02

szlak czarny suchedniow dalejow 03

szlak czarny suchedniow dalejow 04

szlak czarny suchedniow dalejow 06

szlak czarny suchedniow dalejow 07

szlak czarny suchedniow dalejow 08

szlak czarny suchedniow dalejow 09

szlak czarny suchedniow dalejow 10

szlak czarny suchedniow dalejow 11

szlak czarny suchedniow dalejow 12

szlak czarny suchedniow dalejow 13

szlak czarny suchedniow dalejow 14

szlak czarny suchedniow dalejow 15

szlak czarny suchedniow dalejow 16

szlak czarny suchedniow dalejow 17

Grób Władysława Wasilewskiego ps. "Oset"

 

szlak czarny suchedniow dalejow 18

Ania
Bardzo ładnie ten szlak wygląda w zimowej szacie. Poza tym śmiało mogę polecić "Leśną klasę", zwłaszcza po umówieniu się z pracownikami leśnictwa na pogadankę - rewelacyjne zajęcia przyrodnicze dla dzieci, a do tego ognisko. Dodatkową atrakcją jest pobliska ścieżka dydaktyczna - niezbyt długa, dobrze oznakowana, w sam raz na spacer.
0

1500 Pozostało znaków