Przebieg:
Wólka Plebańska (0 km) - Niekłań Mały (1 km) - Niekłań Wielki (2 km) - Rezerwat Skałki Piekło pod Niekłaniem (7 km)

 

szlak czarny wolka plebanska skalki pieklo profil 

Informacje praktyczne:

  • długość trasy: około 7 km
  • czas przejścia: 1 h 45 m
  • stopień trudności: trasa bardzo łatwa
  • trasa zwykle dobrze oznaczona.


Opis:

Szlak czarny z Wólki Plebańskiej do Rezerwatu "Skałki Piekło" jest jednym ze szlaków "około kolejowych". W czasach kiedy transport kolejowy przeżywał swój renesans, wiele szlaków rozpoczynało i(lub) kończyło swój bieg na dworcach PKP. Niestety dziś na stacji PKP w Wólce Plebańskiej nie zatrzymuje się żaden pociąg pasażerski. Trudno też doszukać się oznaczeń szlaku w okolicy przystanku. Musimy uwierzyć w istnienie tego szlaku i iść w stronę Niekłania. Wiara zostanie nagrodzona pierwszym oznaczeniem po około 500 metrach. Na całej trasie należy bacznie wypatrywać oznaczeń, ponieważ większość z nich jest mało widoczna z powodu starości.

Pierwszym ciekawym miejscem na szlaku jest Niekłań Wielki, w którym warto odwiedzić np. neogotycki kościół pw św. Wawrzyńca. Warto też zwrócić uwagę na na ruiny i park, pozostałości posiadłości hrabiego Platera. Co prawda wejścia do parku strzeże tabliczka "Teren Prywatny - Zakaz Wstępu", ale szlak sobie z tego nic nie robi i prowadzi nas przez "strefę zakazaną".

Po trzech kilometrach asfaltu, nareszcie miękkie podłoże - wchodzimy do lasu. Ścieżki są szerokie, równe i proste z małym wyjątkiem - niedaleko od granicy lasu, ścieżka przebiega terenem bardzo podmokłym na odcinku kilkuset metrów. Na tych odcinku cieszyłem się, że na nogach mam wysokie buty (na reszcie szlaku zupełnie nieprzydatne).

Idąc przez las mijamy różne tablice informacyjne, będące częścią ścieżki edukacyjnej. Szlak kończy swój bieg przy rezerwacie geologicznym Skałki Piekło gdzie też warto spędzić dłuższą chwilę.

Z rezerwatu trzeba jakoś wrócić. Można z powrotem szlakiem czarnym lub wybrać szlak niebieski przebiegający przez rezerwat.

 


Galeria

 szlak czarny wolka plebanska skalki pieklo 01

szlak czarny wolka plebanska skalki pieklo 02

Zalew w Niekłaniu Wielkim

 

szlak czarny wolka plebanska skalki pieklo 03

W tle neogotycki kościół p.w. Św. Wawrzyńca

 

szlak czarny wolka plebanska skalki pieklo 04

szlak czarny wolka plebanska skalki pieklo 05

szlak czarny wolka plebanska skalki pieklo 06

szlak czarny wolka plebanska skalki pieklo 07

Ruiny zabudowań pałacowych (oficyna) hrabiego Platera

 

szlak czarny wolka plebanska skalki pieklo 08

szlak czarny wolka plebanska skalki pieklo 09

szlak czarny wolka plebanska skalki pieklo 10

szlak czarny wolka plebanska skalki pieklo 11

szlak czarny wolka plebanska skalki pieklo 12

szlak czarny wolka plebanska skalki pieklo 13

Ścieżka edukacyjna

 

szlak czarny wolka plebanska skalki pieklo 14

Tablica upamiętniająca Teodora Zielińskiego

 

szlak czarny wolka plebanska skalki pieklo 15

szlak czarny wolka plebanska skalki pieklo 16

Rezerwat "Skałki Piekło" pod Niekłaniem

Ania
Jestem z tych, co do Wólki Plebańskiej pociągiem przyjeżdżali! Ale nawet wtedy odcinek szlaku asfaltem nie należał do przyjemności. Nuda i twarde podłoże.
2
mojeSwietokrzyskie.pl
Z tym umierającym ruchem kolejowym to chyba naturalne. 30 lat temu, statystycznie było 0,3 samochodu w rodzinie, dziś 1,3 (dane wziąłem z kosmosu, ale myślę, że mniej więcej takie proporcje były) smile
Pozdrawiam

2
Marcin
Ja mam bilet kolejowy z 2008 roku relacji Skarżysko-Wólka Plebańska z 200, wklejony do książeczki "Szlakami Tysiąclecia" na dowód zwiedzenia Skałek. Cena 3 zł. Kto by wtedy pomyślał, że za kilka lat taki bilet będzie miał wartość historyczną...
0

1500 Pozostało znaków