Lokalizacja:
Ukraina, Lwów, Plac Katedralny 1 GPS: 49.840642°N, 24.030309°E
Historia
Początki katedry rzymskokatolickiej we Lwowie wiążą się z ustanowieniem metropolii halickiej w XIV wieku. Była to druga metropolia, zaraz po gnieźnieńskiej, na ziemiach polskich. W XV wieku stolicę metropolii przeniosiono do Lwowa, gdzie funkcjonuje do chwili obecnej. Budowę świątyni rozpoczęto w 1370 r. z inicjatywy króla Kazimierza III Wielkiego. Świątynia została poświęcona w 1405 roku, a konsekracji dokonał arcybiskup lwowski Jan Wątróbka dopiero w roku 1481.
Gotycka trójnawowa świątynia zmieniała swój plan architektoniczny poprzez dobudowywanie kolejnych kaplic. Zmieniał się też wystrój wewnętrzny - w XVIII wieku otynkowano ściany, usunięto wiele ołtarzy i nagrobków oraz namalowano polichromię o tematyce maryjnej. W barokowym ołtarzu umieszczono cudowny obraz Matki Bożej Łaskawej, przed którym w roku 1656 król Jan II Kazimierz złożył ślubowanie, proklamując Matkę Bożą Królową Korony Polskiej.
W czasach ZSSR katedra utrzymała sakralny charakter, a nawet przeprowadzono wiele prac remontowych. Prezbiterium zostało gruntownie odrestaurowane w latach 1999-2000.
Przez wiele lat mniejszość polska we Lwowie nie mogła uzyskać zgody władz na odprawianie mszy w języku polskim. Dziś jest to możliwe, ale według relacji przewodnika, za każdą mszę w języku polskim trzeba uiścić "niemałą" opłatę. Dodatkowym utrudnieniem jest zakaz używania organów podczas polskich mszy - organy oczywiście są sprawne, ale jak to powiedział przewodnik: "Nie, bo nie! Tak żeby bolało".
Galeria - Katedra Polska, Bazylika Metropolitalna Wniebowzięcia NMP we Lwowie
Rokokowy ołtarz główny z lat 1765-71 zaprojektowany przez Piotra Polejowskiego.
Witraż Matki Bożej Królowej Korony Polskiej.
Ołtarz zdobią figury ojców kościoła, świętych: Augustyna, Grzegorza, Ambrożego i Hieronima. W centrum znajduje się obraz Matki Bożej Łaskawej ozdobiony m.in. złotą różą podarowaną przez Jana Pawła II.
Ołtarz z tabernakulum oraz relikwiarzem św. Jakuba Strzemię, patrona archidiecezji lwowskiej.
Dębowe stalle kanoniczne z II połowy XVII wieku.
Nawa boczna z ołtarzem Przemienienia Pańskiego.
Kaplica Jezusa Ubiczowanego.
Kaplica Matki Bożej i św. Antoniego.
Ołtarz Trójcy Świętej.
Kaplica Najświetszego Sakramentu.
Kaplica Matki Bożej Częstochowskiej.
Kaplica Jezusa Miłośiernego i Matki Bożej Nieustającej Pomocy.
Regulamin
Moje komentarze