Lokalizacja:
Ukraina, Lwów, ul. Miecznikowa GPS: 49.829855°N, 24.057569°E

Historia

Cmentarz Obrońców Lwowa zwany popularnie Cmentarzem Orląt Lwowskich jest cześcią Cmentarza Łyczakowskiego we Lwowie. Nazwa Cmentarz Orląt wzięła się od pochowanych tam ponad trzech tysięcy uczniów szkół średnich i wyższych. Cmentarz znajduje się na południowo-wschodnim krańcu cmentarza Łyczakowskiego, gdzie kiedyś miał bezpośrednie, honorowe wejście. Dziś otoczony murem, sprawia wrażenie jakby był obrócony "twarzą do ściany", jak dziecko w kącie - za karę...

W 1921 roku, towarzystwo Straż Mogił Polskich Bohaterów ogłosiło konkurs na projekt maozoleum, któy wygrał uczestnik obrony Lwowa, student Politechniki Lwowskiej Rudolf Indruch.  Budowa rozpoczęła się w 1922 roku i trwała prawie do II WŚ.

Na cmentarzu pochowane są ofiary wojny polsko-ukraińskiej o Lwów i Galicję Wschodnią oraz wojny polsko-bolszewickiej.

W czasach ZSRR cmentarz popadał w ruinę aż do prawie całkowitego zniszczenia przez radzieckie czołgi w latach siedemdziesiątych.

Odbudowany na początku XXI wieku, po czym uroczyście otwarty przez prezydentów Aleksandra Kwaśniewskiego i Wiktora Juszczenkę w roku 2005. Niestety nie wszyscy tryskali entuzjazmem po otwarciu cmentarza. Wielu mieszkańców Lwowa pochodzenia polskiego było zniesmaczonych treścią tablicy pamiątkowej, która mówi o Ukraińskiej Armii Galicyjskiej i "jakichś" polskich pochówkach wojskowych... Zakaz używania słowa "bohater" na cmentarzu, zamurowanie wejścia czy wreszcie aresztowanie lwów strzegących Bramy Pomnika Chwały świadczą o tym, że na obecnej formie maozoleum odcisnęła swe piętno ukraińska polityka historyczna, niezbyt przychylna polskiej historii Lwowa.

 

Galeria - Cmentarz Obrońców Lwowa zwany Cmentarzem Orląt Lwowskich

ukraina lwow cmentarz orlat lwowskich 01

Wejście na Cmentarz Łyczakowski od ulicy Miecznikowa.

ukraina lwow cmentarz orlat lwowskich 02

Tablica pamiątkowa odsłonięta przez prezydentów Polski i Ukrainy z napisem w języku ukraińskim:

Ми, Президенти України та Республіки Польща, відкриваючи Меморіал воінам Української Галицької Армії та Польські військові поховання 1918-1920 років на Личаківському цвинтарі, прагнучи зміцнювати українсько-польську злагоду на благо спільного європейського дому, урочисто проголошуємо про історичне примирення та порозуміння між нашими народами.

My, Prezydenci Ukrainy i Rzeczypospolitej Polskiej, otwierając Pomnik dla żołnierzy Ukraińskiej Armii Galicyjskiej i polskich pochówków wojskowych z lat 1918-1920 na Cmentarzu Łyczakowskim, dążąc do umocnienia ukraińsko-polskiej zgody dla dobra wspólnego europejskiego domu, uroczyście proklamujemy historyczne pojednanie i porozumienie między naszymi narodami. [Uwaga - tłumaczenie własne]

ukraina lwow cmentarz orlat lwowskich 03

W tle Katakumby i Kaplica Obrońców Lwowa. Na pierwszym planie...

ukraina lwow cmentarz orlat lwowskich 04

Grób Pięciu Nieznanych Żołnierzy poległych na Persenkówce. 

Oryginalny napis: "Nieznanym Bohaterom Poległym w Obronie Lwowa i Ziem Południowo-Wschodnich.", musiał zostać zmieniony ponieważ zawierał zakazane słowo "bohater"...

ukraina lwow cmentarz orlat lwowskich 05

ukraina lwow cmentarz orlat lwowskich 06

Pomnik Amerykańskich Lotników. Jedyne miejsce gdzie znajdziemy słowo "bohater", ale tylko w języku angielskim. Według relacji przewodnika, napis był zasłonięty podczas uroczystego otwarcia cmentarza w 2005 roku.

ukraina lwow cmentarz orlat lwowskich 07

ukraina lwow cmentarz orlat lwowskich 08

Na wewnętrznej stronie Pomnika Chwaly znajduje się napis: "MORTUI SUNT UT LIBERI VIVAMUS" - po polsku "Zginęli, abyśmy mogli zyć wolni".

ukraina lwow cmentarz orlat lwowskich 09

ukraina lwow cmentarz orlat lwowskich 10

ukraina lwow cmentarz orlat lwowskich 11

ukraina lwow cmentarz orlat lwowskich 12

ukraina lwow cmentarz orlat lwowskich 13

ukraina lwow cmentarz orlat lwowskich 14

ukraina lwow cmentarz orlat lwowskich 15

Brama Pomnika Chwaly. Obite płytą wiórową lwy, zaaresztowane za "untyukraińską wymowę", na polecenie władz Lwowa. Lwy miały na tarczach napisy: lewy - "Zawsze Wierny"' i prawy - "Tobie Polsko".  

ukraina lwow cmentarz orlat lwowskich 16

Kiedyś, na końcu schodów, była brama wejściowa.

 

1500 Pozostało znaków