Lokalizacja:
Ukraina, Lwów, ul. Miecznikowa GPS: 49.829855°N, 24.057569°E
Historia
Cmentarz Obrońców Lwowa zwany popularnie Cmentarzem Orląt Lwowskich jest cześcią Cmentarza Łyczakowskiego we Lwowie. Nazwa Cmentarz Orląt wzięła się od pochowanych tam ponad trzech tysięcy uczniów szkół średnich i wyższych. Cmentarz znajduje się na południowo-wschodnim krańcu cmentarza Łyczakowskiego, gdzie kiedyś miał bezpośrednie, honorowe wejście. Dziś otoczony murem, sprawia wrażenie jakby był obrócony "twarzą do ściany", jak dziecko w kącie - za karę...
W 1921 roku, towarzystwo Straż Mogił Polskich Bohaterów ogłosiło konkurs na projekt maozoleum, któy wygrał uczestnik obrony Lwowa, student Politechniki Lwowskiej Rudolf Indruch. Budowa rozpoczęła się w 1922 roku i trwała prawie do II WŚ.
Na cmentarzu pochowane są ofiary wojny polsko-ukraińskiej o Lwów i Galicję Wschodnią oraz wojny polsko-bolszewickiej.
W czasach ZSRR cmentarz popadał w ruinę aż do prawie całkowitego zniszczenia przez radzieckie czołgi w latach siedemdziesiątych.
Odbudowany na początku XXI wieku, po czym uroczyście otwarty przez prezydentów Aleksandra Kwaśniewskiego i Wiktora Juszczenkę w roku 2005. Niestety nie wszyscy tryskali entuzjazmem po otwarciu cmentarza. Wielu mieszkańców Lwowa pochodzenia polskiego było zniesmaczonych treścią tablicy pamiątkowej, która mówi o Ukraińskiej Armii Galicyjskiej i "jakichś" polskich pochówkach wojskowych... Zakaz używania słowa "bohater" na cmentarzu, zamurowanie wejścia czy wreszcie aresztowanie lwów strzegących Bramy Pomnika Chwały świadczą o tym, że na obecnej formie maozoleum odcisnęła swe piętno ukraińska polityka historyczna, niezbyt przychylna polskiej historii Lwowa.
Galeria - Cmentarz Obrońców Lwowa zwany Cmentarzem Orląt Lwowskich
Wejście na Cmentarz Łyczakowski od ulicy Miecznikowa.
Tablica pamiątkowa odsłonięta przez prezydentów Polski i Ukrainy z napisem w języku ukraińskim:
Ми, Президенти України та Республіки Польща, відкриваючи Меморіал воінам Української Галицької Армії та Польські військові поховання 1918-1920 років на Личаківському цвинтарі, прагнучи зміцнювати українсько-польську злагоду на благо спільного європейського дому, урочисто проголошуємо про історичне примирення та порозуміння між нашими народами.
My, Prezydenci Ukrainy i Rzeczypospolitej Polskiej, otwierając Pomnik dla żołnierzy Ukraińskiej Armii Galicyjskiej i polskich pochówków wojskowych z lat 1918-1920 na Cmentarzu Łyczakowskim, dążąc do umocnienia ukraińsko-polskiej zgody dla dobra wspólnego europejskiego domu, uroczyście proklamujemy historyczne pojednanie i porozumienie między naszymi narodami. [Uwaga - tłumaczenie własne]
W tle Katakumby i Kaplica Obrońców Lwowa. Na pierwszym planie...
Grób Pięciu Nieznanych Żołnierzy poległych na Persenkówce.
Oryginalny napis: "Nieznanym Bohaterom Poległym w Obronie Lwowa i Ziem Południowo-Wschodnich.", musiał zostać zmieniony ponieważ zawierał zakazane słowo "bohater"...
Pomnik Amerykańskich Lotników. Jedyne miejsce gdzie znajdziemy słowo "bohater", ale tylko w języku angielskim. Według relacji przewodnika, napis był zasłonięty podczas uroczystego otwarcia cmentarza w 2005 roku.
Na wewnętrznej stronie Pomnika Chwaly znajduje się napis: "MORTUI SUNT UT LIBERI VIVAMUS" - po polsku "Zginęli, abyśmy mogli zyć wolni".
Brama Pomnika Chwaly. Obite płytą wiórową lwy, zaaresztowane za "untyukraińską wymowę", na polecenie władz Lwowa. Lwy miały na tarczach napisy: lewy - "Zawsze Wierny"' i prawy - "Tobie Polsko".
Kiedyś, na końcu schodów, była brama wejściowa.
Regulamin
Moje komentarze