Lokalizacja:
Ojcowski Park Narodowy, góra Chełmowa, gmina Skała, powiat krakowski, woj. małopolskie GPS: 50.201584°N, 19.817047°E
Do Groty Łokietka najłatwiej dostać się ze wsi Czajkowice, na której końcu znajduje się płatny parking, skąd do jaskini jest zaledwie pół kilometra. Prowadzą do niej dwa szlaki: najpierw niebieski, z którego trzeba zejść na szlak czarny. Przy wejściu znajduje się budka z biletami oraz "poczekalnia", bo zwiedzanie odbywa się co pół godziny, i tylko z przewodnikiem.
Jaskinia Łokietka jest największą jaskinią na terenie Ojcowskiego PN. Jej długość wynosi około 320 m, a róznica poziomów około 7 m. Jaskinia składa się z dwóch dużych sal: Rycerskiej i Sypialni oraz dwóch małych: Kuchni i jakiejś jeszcze ;-). Wszystkie sale połączone są kilkoma korytarzami.
Nazwa jaskini pochodzi z legendy o królu Władysławie I zwanym Łokietkiem, który miał schronić się w jaskini przed ścigającym go królem czeskim Wacławem II. Życie ściganych miał uratować pająk, który rozpiął sieć na wejsciu do jaskini (po ukryciu się króla), tworząc wrażenie, że nikt do niej nie mógł wejść.
Jaskinia została wydrążona przez wodę w wapieniach górnej jury. Posiada bardzo skromną szatę naciekową, w postaci malutkich, prawie niewidocznych stalaktytów rurkowych, zwanych makaronem. Na ścianach zdarzają się nacieki zwane "polewami".
Jaskinia była dla mnie dużym rozczarowaniem - ot, duża "dziura w ziemi", i to droga dziura - bilet kosztuje 26 złotych. Porównując to do Jaskini Raj (25 zł) czy Jaskinii Niedźwiedziej w Sudetach (35 zł), bilet do Groty Łokietka wyceniłbym na jakieś 4 złote...
Galeria - Grota Łokietka
Kasa biletowa oraz miejsce oczekiwania na zwiedzanie.
Wejście do jaskinii w szczelinie skalnej.
Sala Rycerska.
Sala zwana Kuchnią z korzeniami drzew wychodzącymi ze stropu. Grubość skał i gleby wynosi około 2 m.
Zagłębienie, w którym miało być palenisko kuchenne.
Druga z dużych sal - Sypialnia.
Regulamin
Moje komentarze