Lokalizacja
Lublin, Plac Zamkowy, powiat lubelski, gmina Lublin, woj. lubelskie GPS: 51.250342°N, 22.572402°E
Historia zamku w Lublinie rozpoczęła się w XII wieku od budowy grodu umocnionego wałem ziemno drewnianym. W połowie XIII wieku na wzgórzu zbudowano murowaną wieżę obronno-mieszkalną. W XIV wieku za czasów Kazimierza III Wielkiego zbudowano murowany zamek otoczony murem obronnym. W tym czasie zbudowano też gotycki kościół p.w. Trójcy Świętej. Na początku XV wieku, z fundacji Władysława II Jagiełły, wnętrza kaplicy pokryto malowidłami bizantyjsko-ruskimi. W 1520 roku Zygmunt I Stary rozpoczął przebudowę zamku na rezydencję królewską w stylu włoskim. W roku 1569 na zamku zawarto Unię Polsko-Litewską. W drugiej połowie XVII wieku zamek popadł w ruinę w wyniku działań wojennych. W latach 1824-26 zamek został odbudowany w stylu neogotyku angielskiego z przeznaczeniem na więzienie kryminalne Królestwa Kongresowego. W latach 1831-1915 zamek pełnił funkcję więzienia carskiego, przeznaczonego głównie dla uczestników walk o niepodległość. W dwudziestoleciu międzywojennym funkcjonowało tam więzienie karno-śledcze. W czasie II wojny światowej zamek był więzieniem niemieckiej policji bezpieczeństwa. Przez więzienie "przeszło" około 40 tysięcy więźniów, z których duża część trafiła do niemieckich obozów koncentracyjnych. W latach 1944-54 na zamku funkcjonowało polityczne więzienie karno-śledcze podległe sowietom, a potem UBP. Przetrzymywano tak około 35 tysięcy Polaków sprzeciwiających się komunizmowi. Po likwidacji więzienia i pracach remontowych, od roku 1956 zamek jest siedzibą muzeum.
Opis na podstawie zamek-lublin.pl
Przy wejścu do zamku zawieszono wiele tablic upamiętniających Polaków poległych w walce z okupantam niemickim i sowieckim.
Dziedziniec zamkowy z wieżą Donżon i Kaplicą Trójcy Świętej.
Ekspozycja Muzeum Narodowego.
Szafa sieniowa, Gdańsk ok. 1700 r. Drewno dębowe, fornir orzechowy.
Ekspozycja Sztuki Ludowej.
"Wygnanie z Raju"
Stół Trybunału Koronnego z odcisniętą Czarcią Łapą.
Legenda o Czarciej Łapie opowiada historię wdowy, która przegrała proces z magnatem, który przekupił sędziów Trybunału. Zrospaczona kobieta miała wznieść ręcę do krzyża i krzyknęłą, że nawet diabli wydaliby sprawiedliwszy wyrok. O północy w sali Trybunału pojawiły się postacie w czarnych perukach. Sąd z nich złożóny wydał sprawiedliwy wyrok korzystny dla wdowy. Jeden z sędziów oparł się o stół, wypalając ślad dłoni zamiast pieczęci. Podczas ogłaszania wyroku Jezus na krzyżu odwrócił głowę. NIe chciał widzieć, że diabli wydali sprawiedliwszy wyrok niż ludzie. Legendarny krzyż znajdzuje siędziś w lubelskiej archikatedrze.
Kaplica Trójcy Świętej.
Miejsce pamięci w wieży Donżon.
Widok z wieży w kierunku starego miasta.
"Sztuka nowoczesna" - zaciapane farbą schody... Setki metrów kwadratowych folii, hektolitry farby, zablokowane schody, paraliż ruchu pieszego, wątpliwe wartości artystyczne, zanieszczyszczenie środowiska itd, itd...
Pomnik Żołnierzy AK i WiN ze zgrupowania "Zapory"
Regulamin
Moje komentarze