Lokalizacja:
Kielce, woj. świętokrzyskie GPS: 50.861525°N, 20.616739°E


Opis (za tablicą informacyjną)

 "Kadzielnia stanowi główne ogniwo Pasma Kadzielniańskiego. w skład którego wchodzą jeszcze Dalnia, Grabina, Karczówka, Góra Cmentarna, Psie Górki i Wietrznia. Ochroną prawną objęto monolit skalny, zwany "Skałką Geologów". W roku 1962 został utworzony rezerwat o powierzchni 0,6 ha. chroniący głównie występujące tu zjawiska krasu kopalnego, które należą do najpiękniejszych w Polsce. Kadzielnia jest największym skupiskiem jaskiń i schronisk skalnych w regionie świętokrzyskim. Na terenie całego obiektu jest ich 26. Dzięki połączeniu trzech jaskiń, znajdujących się we wschodniej ścianie wyrobiska, powstała podziemna trasa turystyczna o długości ok. 170 metrów. Trwające tu ok. 200 lat prace eksploatacyjne odsłoniły profil skał górnego dewonu - franu i fanenu. Dolne partie powstałe we franie, są reprezentowane przez wapienie skaliste, nad którymi zalegają cienko ławicowe wapienie margliste famenu.

Kadzielnia jest też znanym stanowiskiem paleontologicznym, na terenie którego znaleziono wiele okazów skamieniałych mieszkańców morza dewońskiego. Ponieważ gromadzony na morskim dnie osad powstawał w bezpośredniej bliskości rafy koralowej możemy w nim znaleźć szczątki kolonii korali, ślimaki, ramienionogi, głowonogi i ryby pancerne.

Kolejną ciekawostką Kadzielni jest występująca na terenie wyrobiska mineralizacja. Mające w przeszłości miejsce zjawiska tektoniczne, przyczyniły się do powstania spękań, w których wykrystalizowały takie minerały jak kalcyt, baryt, minerały miedzi i ołowiu.

Obecnie Kadzielnia jest dobrze zagospodarowanym obiektem o znacznych walorach edukacyjnych i stanowi ważny punkt dla wszystkich zainteresowanych rozwijającą się ciekawą formą wypoczynku jaką jest geoturystyka."

Od siebie mogę dodać, że Kadzielnia jest wspaniałym "miejscem spacerowym". Deptak poprowadzony wokół kamieniołomu świetnie nadaje się na poobiedni spacer czy poranną przebieżkę. Przy deptaku ustawiono wiele ławek, na których można przysiąść i odpocząć, lub nacieszyć oczy zielenią. Można się zatrzymać na jednym z kilku tarasów widokowych i podziwiać z góry sam kamieniołom albo trochę dalej na południe górę Telegraf czy Pasmo Posłowickie. Będąc na północnym szczycie kamieniołomu, można podziwiać panoramę miasta wraz z charakterystycznymi wieżami Pałacu Biskupów Krakowskich i Katedry. Przy amfiteatrze znajduje się kawiarnia, z której tarasu są takie widoki, jakich nie powstydziłoby się nawet Podchale.

Galeria 

kadzielnia 01

kadzielnia 02

kadzielnia 03

kadzielnia 04

kadzielnia 05

kadzielnia 06

kadzielnia 07

kadzielnia 08

Widok na Pałac Biskupów Krakowskich i katedrę.

kadzielnia 09

kadzielnia 10

kadzielnia 11

Amfiteatr.

kadzielnia 12

Deptak wokół rezerwatu.

kadzielnia 13

kadzielnia 14

Taras widokowy.

kadzielnia 15

Pomnik "wyzwolicieli"

kadzielnia 16

Widok na Telegraf.

kadzielnia 17

Widok na Pasmo Posłowickie.

kadzielnia 18

kadzielnia 19

Skałka Geologów.

kadzielnia 20

kadzielnia 21

kadzielnia 22 

1500 Pozostało znaków