­

mojeSwietokrzyskie.pl

Lokalizacja:
Wzgórza Tumlińskie, ooło 600 m na zachód od Tumlina. Gmina Miedziana Góra, powiat kielecki, woj. świętokrzyskie GPS: 50.967919°N, 20.577391°EOpis 

Rezerwat przyrody Kamienne Kręgi jest rezerwatem geologiczno-archeologiczno-przyrodniczym o ochronie częściowej. Rezerwat został ustanowiony w 1994 roku. Rezerwat położony jest na terenie wyżyny Kielecko-Sandomierskiej w północno zachodniej części Wzgórz Tumlińskich. Zajmuje powierzchnię 12,75 ha i obejmuje partię szczytową wzniesienia Góra Grodowa (398,8 m n.p.m.)

Ochroną objęte są wychodnie geologiczne dolnotriasowych piaskowców oraz ich odsłonięcia.

Obszar rezerwatu porasta las sosnowy z domieszką dębu. Las jest tworem sztucznym posadzonym przez człowieka 65-85 lat temu.

Ponad tysiąc lat temu Góra Grodowa była jednym z trzech, obok Łyśca i Góry Dobrzeszowskiej, świętych miejsc pogan w Górach Świętokrzyskich. Trzy kamienne kręgi w kształcie elipsy tworzyły teren o powierzchni około 15000 m2, w którym Wiślanie oddawali cześć swym bogom.

Kapliczka p.w. Przemienienia Pańskiego, stojąca w centrum kamiennych kręgów, została zbudowana w 1850 roku w miejsce kapliczki drewnianej z XVII wieku, zbudowanej dla uczczenia bohaterskich obrońców z czasu potopu szwedzkiego.

Na północnej stronie wzgórza znajduje się czynny kamieniołom. Przez rezerwat przebiega czerwony szlak pieszy im Edmunda Massalskiego.Galeria - Kamienne Kręgi

 

 kamienne kregi 01

kamienne kregi 02

kamienne kregi 03

kamienne kregi 04

kamienne kregi 05

kamienne kregi 06

kamienne kregi 07

kamienne kregi 08

 

Warto zobaczyć

 

 

Ostatnie komentarze

mojeSwietokrzyskie.pl
2 dni 13 godzin

Wiosną nie byłem ale wiem, że będę. Dla tych ziół :-)

Ania
3 dni 10 godzin

Ja Grząby najbardziej lubię wiosną. Zwłaszcza w słoneczny dzień. Wtedy cudownie pachną ziołami.

mojeSwietokrzyskie.pl
8 miesięcy

Racja, samo okno nie wystarczy. Zawsze można wyjść na szlak - wtedy wschody są najładniejsze. Pozdrawiam

© 2011 - 2021   mojeSwietokrzyskie.pl

Wszystkie materiały zamieszczone na stronie mojeSwietokrzyskie.pl stanowią wyłączną własność Wortalu lub osób współpracujących. Zabrania się kopiowania, w jakiejkolwiek formie, treści i zdjęć zamieszczonych na stronie bez pisemnej zgody Wortalu.

­