Lokalizacja:
Około 3 km na zachód od Sandomierza, na lewym brzegu Wisły. Gmina Sandomierz, powiat sandomierski, woj. świętokrzyskie GPS: 50.684432°N, 21.789063°E


Opis 

Rezerwat przyrody Góry Pieprzowe został utworzony w 1979 roku. Zajmuje powierzchnię 18 hektarów. W latach 2008-2011 został utworzony Specjalny Obszar Ochrony Siedlisk Góry Pieprzowe o powierzchni 77 hektarów. Góry Pieprzowe stanowią wschodnią, krańcową partię Gór Świętokrzyskich. Zbudowane są z liczących około 500 milionów lat skał kambryjskich, tak zwanych łupków i kwarcytów o charakterystycznej, brunatno-szarej barwie. Górna warstwa skał pokryta jest warstwą lessu, która dzięki swej żyzności przyczyniła się do występowania wielu gatunków roślin. Góry porasta kilkanaście gatunków dzikiej róży, które kwitną w maju i czerwcu. Na terenie rezerwatu rosną wiele gatunków roślin podlegających ochronie ścisłej np.: zawilec wielokwiatowy, wiśnia karłowata, naparstnica zwyczajna i wiele innych.

Na szczycie gór zorganizowano punkt widokowy wyposażony w kilkanaście ławek i stołów, dzięki którym można długo i wygodnie podziwiać panoramę Sandomierza i okolic. Przez rezerwat przebiega czerwony szlak pieszy.Galeria - Góry Pieprzowe

 

gory pieprzowe 01

Góry widziane ze szlaku czerwonego od strony Sandomierza.

 

gory pieprzowe 02

Zejście do starorzecza Wisły.

 

gory pieprzowe 03

Starorzecze Wisły.

 

gory pieprzowe 04

Szlak jest momentami bardzo zarośnięty (w głębi kadru). Czasami trzeba się mocno schylić. Warto założyć długie spodnie i rękawy z powodu jeżyn i pokrzyw. Rozlewisko jest wylęgarnią komarów. Warto mieć jakieś psikadło albo szybko biegać :-)

 

gory pieprzowe 05

Podejście na szczyt.

 

gory pieprzowe 06

Łupki.

 

gory pieprzowe 07

gory pieprzowe 08

Ostatnie metry podejścia, warstwa lessu.

 

gory pieprzowe 09

Widok ze szczytu w kierunku południowo zachodnim.

 

gory pieprzowe 10

Widok ze szczytu w kierunku południowo wschodnim. Zbocze porośnięte murawą kserotermiczną (chyba :-)

 

gory pieprzowe 11

Punkt widokowy.

 

gory pieprzowe 12

Widok z punktu na Wisłę i Sandomierz.

 

gory pieprzowe 13

Sandomierz, stare miasto.

 

gory pieprzowe 14

Wisła a za nią prawobrzeżna część Sandomierza.

 

gory pieprzowe 15

Sandomierz.

 

gory pieprzowe 16

 

 

Ania
Widzę, że Pieprzówki bardzo się zmieniły - duży wpływ cywilizacji. Kiedy trzy lata temu pokonywaliśmy całe to pasmo, byliśmy mocno podrapani przez krzaki róż. Na szczęście uroda im została.
0

1500 Pozostało znaków