Lokalizacja

Głaz z tablicą informacyjną znajduje się w lesie na wschodnim brzegu Zalewu Rejowskiego, kilkaset metrów od Rejowa, dzielnicy Skarżyska Kamiennej, woj. świętokrzyskie GPS: 51.083651°N, 20.853969°E

 

Opis

W okolicach Skarżyska Kamiennej rozpoczęto akcję "przypominania o historii". Piszemy "rozpoczęto", bo mamy nadzieję, że nie zakończy się ona w stanie obecnym. Bardzo dobrym pomysłem było umieszczenie tablicy informacyjnej w ruchliwym miejscu (przynajmniej w okresie letnim), jakim niewątpliwie jest las wokół Zalewu Rejowskiego. Podobne głazy wraz z tablicami umieszczono przy mogile na Brzasku oraz przy Cmentarzu AK niedaleko wsi Pogorzałe. Pozostałe miejsca mordów czekają na swoje głazy.

Niestety doszło do pewnego paradoksu - akcja przypominania historii przyczynia się do jej zniekształcania. Niestety nie jest to pierwszy przypadek tego typu w naszym regionie, i pewnie w Polsce. Próbuje się nas przekonać, że mordów dokonali hitlerowcy i faszyści bez narodowości. Istnieje więc obawa, że za lat 50 nikt nie będzie pamiętał w jakim języku porozumiewali się żołnierze strzelający do pochowanych tu ofiar. Pod słowo "hitlerowiec" można będzie podstawić słowa: Polak, Czech, Białorusin itd. Czujemy więc moralny obowiązek przypomnieć, że ci hitlerowcy to byli NIEMCY!

 

(za tablicą informacyjną)

"Ponad pół wieku minęło, a nie obeschły łzy maltretowanego narodu.

O Jedwabnem dowiedział się cały świat.

O Borze i Brzasku koło Skarżyska ten świat do dziś nie wie...

Skarżysko i najbliższe okolice stały się miejscem straceń dla ofiar zwożonych z różnych stron Kielecczyzny.

Może w czyjejś wyobraźni przesunie się obraz kilku mroźnych lutowych dni 1940r., gdy las tłumił z wiatrem wystrzały i jęki konających.

 

Rozmiary egzekucji w latach 1940-1944r. i liczba ofiar wskazują, że hitlerowcy uczynili ze Skarżyska jedno z trzech głównych na Kielecczyźnie miejsc straceń.

 

PAMIĘTAJMY WIĘC! UCZMY SIĘ TEJ HISTORII, BO NARÓD DOPÓTY WIE, ŻE JEST SOBĄ, DOPÓKI SIEBIE ZNA"

 

Galeria 

Głaz z tablicą przy Zalewie Rejowskim.

 

skarzysko pamietajmy o historii 01

skarzysko pamietajmy o historii 02

 

Głaz z tablicą na Brzasku.

skarzysko pamietajmy o historii 03

skarzysko pamietajmy o historii 04

 

Głaz z tablicą przy Cmentarzu Wojennym A.K.

skarzysko pamietajmy o historii 05

skarzysko pamietajmy o historii 06

1500 Pozostało znaków