­

mojeSwietokrzyskie.pl

Wydarzenie:    71 Rocznica Pacyfikacji Michniowa

Termin:           12-13.07.2020

Miejsce:          Muzeum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie, Michniów 38

Organizator:   Muzeum Wsi Kieleckiej

Informacje:    www.mwk.pl

 Szanowni Państwo,
W najbliższą niedzielę (12 lipca 2020 r.) obchodzić będziemy 77. Rocznicę Pacyfikacji Wsi Michniów oraz po raz trzeci Dzień Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej.

W tym roku upamiętnienie wydarzeń będzie miało inną niż do tej pory formułę.  Ze względu na pandemię, w trosce o bezpieczeństwo uczestników uroczystości, nie odbędą się oficjalne uroczystości przy mogile pomordowanych. Osoby i delegacje, które pragną oddać hołd poległym mieszkańcom Michniowa oraz wsi polskich spacyfikowanych przez Niemców w czasie II wojny światowej, zapraszamy w dniach 12 i 13 lipca 2020 r.  do złożenia wieńców oraz modlitwy przy mogile.

W tych dniach, przed Domem Pamięci zostanie wyeksponowana wystawa planszowa dr Katarzyny Jedynak, kierownika Działu Edukacji Martyrologicznej w Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie pt. „ Pamiętam ten straszny dzień. Niemieckie represje na wsi polskiej w latach 1939- 1940.”   Katarzyna Jedynak: „Wystawa ma na celu przybliżyć odbiorcom tragiczne wydarzenia, które miały miejsce na polskiej wsi w pierwszych miesiącach obecności Niemców w Polsce i były nierozerwalnie związane z walką niemieckiej armii z żołnierzami Wojska Polskiego. Zdarzenia te zostały okupione kilkunastoma tysiącami ofiar, zamordowanych w trakcie ponad 700 akcji skierowanych przeciwko polskiej ludności cywilnej”.

W czasie II wojny światowej Niemcy spacyfikowali co najmniej 817 polskich wsi. Ich mieszkańców rozstrzeliwano, wywożono do obozów koncentracyjnych i na przymusowe roboty do III Rzeszy, a dobytek rabowano i niszczono, paląc gospodarstwa i całe wsie. Wschodnie ziemie Polski poddano brutalnej sowietyzacji, a znaczna część ludności polskiej została deportowana na daleki wschód ZSRR. Pomimo kontroli, nacisków i terroru polskie społeczności wiejskie nie wyparły się swojej tożsamości narodowej i nie porzuciły myśli o walce o wolną Ojczyznę. Za swoją nieugiętą postawę polska wieś zapłaciła wysoką cenę. Symbolem walki i męczeństwa społeczności polskich wsi jest Michniów, który za pomoc niesioną partyzantom został spalony, a jego mieszkańcy w okrutny sposób wymordowani 12 i 13 lipca 1943 r. Najmłodsza ofiara pacyfikacji Stefanek Dąbrowa miał zaledwie 8 dni. Dla ocalenia od zapomnienia ofiar i upamiętnienia zasług polskiej wsi w walce z okupantami, jej patriotycznej postawy i okrutnych cierpień w czasie II wojny światowej, w dniu 13 października 2017 r. Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda podpisał ustawę, która ustanowiła nowe święto państwowe – Dzień Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej. Święto jest obchodzone 12 lipca, w rocznicę pierwszego dnia pacyfikacji Michniowa oraz apogeum mordów na Kresach Wschodnich.

Działania realizowane w celu upamiętnienia 77. Rocznicy Pacyfikacji Wsi Michniów oraz Dnia Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej uzyskały Patronat Narodowy Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy w 100-lecie Odzyskania Niepodległości.

Partnerami w przygotowaniu wydarzeń upamiętniających rocznicę są Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego oraz Instytut Pamięci Narodowej Delegatura w Kielcach.

Niniejsze działanie jest elementem zadania pt. „Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie - Symbol bestialstwa niemieckich pacyfikacji na narodzie polskim”, które uzyskało dofinansowanie w ramach programów Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.


Łączę wyrazy szacunku,
Beata Ryń
Kierownik Działu Promocji i Marketingu
Muzeum Wsi Kieleckiej
Tel. 503 53 77 86

 michniow 2020

 

 

 

 

Zapraszamy!

 

Warto zobaczyć

 

 

Ostatnie komentarze

Michał
1 miesiąc 20 dni

It is true. I'm sorry. We know that THE JEWS WERE KILEED THERE. I am working in this place now. We know history of this place

mojeSwietokrzyskie.pl
6 miesięcy 29 dni

Czyli jednak ktoś czyta... :-) Dziękuję za zwrócenie uwagi. Poprawiłem. Pozdrawiam

Marek
6 miesięcy 29 dni

Proszę poprawić rok w tytule!!!

© 2011 - 2020   mojeSwietokrzyskie.pl

Wszystkie materiały zamieszczone na stronie mojeSwietokrzyskie.pl stanowią wyłączną własność Wortalu lub osób współpracujących. Zabrania się kopiowania, w jakiejkolwiek formie, treści i zdjęć zamieszczonych na stronie bez pisemnej zgody Wortalu.

­